آلاچیق:

آلاچیق  فضایی است جهت دورهمی های خانوادگی و استراحت در زیر یک سقف برای فرار از گرما در روزهای گرم سال و یا نشستن در زیر آن و نگاه کردن به باران، که در فضاهای باز و مکان های عمومی مانند پارک ها و یا روف گاردن ها به شکل های مختلف ساخته می شود.

 

آلاچیق جدید فلزی

آلاچیق ها فضاهایی سرپوشیده است از جنس چوب یا فلز که در قسمت پایینی آن مکانی برای نشستن ساخته شده است. آلاچیق ها به شکل شش ضلعی، مربع و دایره ساخته می شوند. اگر قصد ساخت آلاچیق با ابعاد بزرگ را دارید بهتر است از آلاچیق شش ضلعی و یا دایره استفاده کنید و در آلاچیق های کوچک از شکل مربع آن.

 

آلاچیق شش ضلعی

آلاچیق ها ها می توانند متناسب با محیط ساخته شوند و با طرح مورد نظر شما و یا می توان از آلاچیق های پیش ساخته استفاده کرد که زمان نصب کمی دارند.

مکان آلاچیق باید در قسمتی انتخاب شود که فضای سبز و چشم انداز زیبا داشته باشند، در کنار آبنما ها در داخل روف گاردن و با چشم انداز رو به شهر. آلاچیق هایی که در زمین های خشک و بدور از مناظر زیبا ساخته می شوند کاربرد چندانی ندارند.

آلاچیقupvc

ابعاد آلایق:

ابعاد آلاچیق بستگی به  عوامل زیر دارد:

  • ابعاد آلاچیق با فضایی که در آن پیاده سازی می شود باید متناسب باشد در مکان هایی که کوچک هستند نباید از آلاچیق های بزرگ استفاده کرد.
  • تعداد نفراتی که قصد استفاده از آن را دارند دارد که معمولا برای 6 تا 8 نفر در نظر گرفته می شود.

انواع آلاچیق:

آلاچیق چوبی

یکی از بهترین گزینه جهت استفاده در باغ ها آلاچیق چوبی است که به دلیل استفاده از چوب فضای دلمشینی برای استراحت در آن ایجاد می کند. سقف چوبی استفاده شده در آن از ریزش آب در هنگام بارندگی جلوگیری می کند.

آلاچیق ها معمولا از جنس چوب کاج و یا چوب سرو به جهت سبکی ساخته می شوند. چوب به کار رفته در ساخت آلاچیق باید به طور سالانه مورد رسیدگی قرار گیرد.

دیوارهای آلاچیق ها معمولا به صورت باز ساخته می شوند اما می توانید بنا به سلیقه خود آن را بپوشانید و محصور کنید.

آلاچیق های چوبی

آلاچیق فلزی

در ساخت آلاچیق فلزی از مصالحی مانند چوب، بتن و سیمان در قسمت های سقف و یا کف آن ممکن است استفاده شود.

استفاده از آهن خام  قابل انعطاف در ساخت آلاچیق امروزه پر کاربرد شده است. در ساخت آلاچیق چوبی از مس نیز استفاده می شود که به مرور زمان تغییر رنگ داده و به رنگ سبز ، آبی و قهوه ای در می آید.

آلاچیق فلزی

آلاچیق upvc

این دسته از آلاچیق ها از سقف شیشه ای و دیوارها و پنجره های upvc  ساخته می شوند و کاربرد اصلی آن جهت کافی شاپ ها و  گلخانه ها و در کنار آبنما ها  است.

upvc