آبنما چیست و انواع آن را بیشتر بشناسیم

آبنما امروزه کاربرد بسیاری در تزئینات انواع ساختمان های اداری، تجاری، مسکونی، سفره خانه ها و رستوران ها و .. پیدا کرده است. آب از جنبه های بصری به محیط اطراف خود جلوه ای زیبا می بخشد و از طرفی به دلیل صدای دلنشینی آب باعث آرامش بخشیدن به افراد در محیط اطراف خود می شود. فواره ها هوای فضای اطراف خود را خنک کرده و علاوه بر آن هوای محیط را نیز پاک و لطیف می کند. بنابراین به خاطر این دلایل است که از آن ها امروزه استفاده زیادی در انواع محیط های شهری می شود.

آبنما

ترکیب زیبایی از آب متحرک یا راکد و فواره است که معمولا در کنار سنگ های طبیعی یا مصنوعی جلوه ای زیبا دارد. شاید یکی از دلایلی که استفاده از این عنصر طبیعی در تمامی امکان فراگیر شده است علاوه بر زیبایی و آرامشی که به افراد انتقال می دهد، این امکان باشد که هر نوع سنگ و یا ترکیبی از سنگ های طبیعی که مد نظر باشد را به صورت مصنوعی می توان ساخت و در کنار تزئینات ساختمان و هم رنگ با دکوراسیون داخلی به آن اضافه نمود. یعنی در نهایت شما آبنمایی دارید که هم نزدیک به سلیقه ی شماست و هماهنگی کاملی با معماری داخلی یا خارجی فضای مورد نظر شما دارد. علاوه بر این موارد از سنگ های مصنوعی استفاده می کنید که با نمونه طبیعی خود هیچ تفاوتی ندارند و همان انرژی را به دیدگان فرد ناظر انتقال می دهد.

1آبنما

فواره از جمله عناصر معماری ایرانی است که قدمت فراوانی داشته و از آن در داخل و خارج ساختمان، ابنیه، باغ و میدان استفاده می شده است. امروزه به دلیل پیشرفت های صنعت و امکان ساخت این آبنما ها حتی در اندازه های بسیار کوچک و قابل انتقال، شاهد حضور این عنصر بی بدیل معماری، حتی در خانه ها و آپارتمان ها نیز می باشیم.

2آبنما

یکی از مواردی که در اجرای آبنما باید به آن توجه بسیاری شود، ایزوله کردن دقیق آن است. در کنار زیبایی که این عنصر دارد، اگر به صورت کارشناسی و دقیق این امر صورت نگیرد زیبایی مدنظر را قطعا نخواد داشت. پر کاربرد ترین و قدیمی ترین نوع آبنما هایی که استفاده می شده و هم اکنون نیز در خیلی از مکان های عمومی شاهد آن هستیم، فواره ها هستند.

آبنمای باغ

ها از جنبه های مختلفی از یکدیگر متمایز می شوند و می توان آن ها را از لحاظ نوع، اندازه و شکل دسته بندی کرد و هر یک را متناسب با محل مورد نظر و نوع استفاده ای که قرار است از آن صورت گیرد، طراحی نمود.

آبنما ها انواع مختلفی دارند که برای نمونه می توان به موارد ذیل اشاره کرد:

آبنما صخره ای

این نوع از آبنماها از سنگ های طبیعی کوه ها  و سیمان ساخته شده اند و نمای طبیعی و زیبایی به فضا می بخشند. از این نوع آبنما سنگی در مکان هایی نظیر سفره خانه ها، مکان های عمومی، منازل مسکونی و … استفاده می شود و به شکل آبشار و با استفاده از نور های رنگی ساخته می شود و نمایی است از فضاهای بکر و آرام بخش.
آبنما صخره ای

آبنما دیواری

مدل خلاقنه تری برای ایجاد آبنما مدرن است که در ساختمان ها، رستوارن ها، باغ بام ها و … می توان استفاده کرد.

آبنما دیواری به دو حالت ساخته می شود که از جمله کاربرد های آنها وسیله ای برای جدا کردن قسمت های مختلف فضا است.

آبنما دیواری

آبنما شیشه ای

آبنمای شیشه ای از جمله نمونه های فواره ها است که می تواند خیلی راحت با محیط و معماری داخلی هماهنگ شود. آب، شیشه و نور عناصری هستند که از دیرباز در معماری ایرانی استفاده می شدند و هم اکنون نیز با حضور در این آبنما می تواند جلوه ای زیبا به محل کار یا منزل بدهد. با توجه به نوع موادی که در دکوراسیون مورد استفاده قرار می گیرد می توانید از انواع مختلفی از مواد مانند سنگ، چوب یا استیل نیز در اجرای این فواره استفاده کرد.

در این حالت آب به صورت آبشاری بر روی شیشه در حرکت است. از این آبنما در لابی ها، هتل ها و مراکز خرید می توان استفاده کرد. روش ساخت آبنمای شیشه ای به این شکل است که آب به وسیله پمپ های مخفی، آب را به بالال هدایت کرده و مجدد آن را سرازیر می کند. هر چه حجم آب بیشتر باشد آب به شکل منظم تری فرو می ریزد.

آبنمای شیشه ای

آبنما حبابی

در این حالت آب درون محفظه شیشه ای همراه با ترکیبی از نورها قرار دارد و با پمپاژ هوا به داخل محفظه ترکیبی از آب و هوا را به شکل حباب خواهیم داشت که بسیار زیبا و دلنواز است و می توان ارتفاع آن را تا 300 سانت افزایش داد.

آبنمای حبابی

آبنما موزیکال

از دوبخش موزیک و آبنما تشکیل شده و می تواند شامل نور پردازی نیز باشد و قابلیت هماهنگی بیت آب و موزیک دارد و رقصی از آب را به تصویر می کشد و نیازمند تجهزیات پیشرفته جهت پمپاژ آب با فشارهای مختلف و هماهنگی بین آنها را دارد.
فواره ها

آبنما باغی

سنگ و آب دو عنصر مهم در طراحی آبنما باغی می باشد که به زیبایی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند و به دوحالت موجود هستند،

یک نوع پیش ساخته که از قبل ایجاد شده اند و فقط در محل قرار میگیرد و نوع دیگر در محل ساخته می شوند مصالح مورد استفاده برای آن نیز متفاوت است و از 4 نوع مصالح استفاده میشود که شامل سنگ، سیمان، میلگرد و رابیس، مواد کامپوزیت و مواد مصنوعی است و بسته به نوع ممکن است از هر کدام استفاده شود.

آبنما باغی

آبنما کلاسیک

آبنمای کلاسیک که به دلیل حرکات زیبا و موزون نور و آب در کنار هم طرفداران خاص خود را دارد. به نوعی می توان گفت که این رقص نور و آب در کنار هم مانند آبنمای موزیکال است با این تفاوت که طراح بنا به دلایلی تمایل به استفاده از موسیقی را در کنار این عناصر نداشته است.

 در این حالت فواره ها به صورت ساده آب را پرتاب کرده و تغییر ارتفاع در آن اتفاق نمی افتد. این نوع از فواره ها در سالهای قبل و قبل از پیدایش انواع آبنما استفاده می شد، در حال حاضر نیز در بعضی از میدان ها، اماکن مذهبی،‌ پارک ها و رستوران ها استفاده می شود و به دلیل صدای صدای یکنواخت آب که ایجاد می کنند بسیار آرام بخش است. می توان با استفده از نورهای رنگی در شب نمایی زیبا به این آبنماها بخشید.

استفاده از این نوع از آبنماها بسیار مقرون به صرفه است و هزینه بسیار کم می توان جلوه ای زیبا به محید بخشید.

آبنما کلاسیک

5آبنما

آبنما آبشاری

آبنمای آبشاری از آن جایی که بسیار به نمونه ی اصلی موجود طبیعت نزدیک می باشد، برای بسیاری از مردم یادآور محیط طبیعی بوده و از این بابت بسیار جذاب است.

4آبنما

آبنما مدرن

آبنمای مدرن به این صورت عمل می کند که آب را از بالا به سمت پایین به صورت یک دیوار هدایت می کند و کاربرد خیلی زیادی نیز پیدا کرده است.

آبنمای موزیکال به این صورت عمل می کند که به صورت کاملا هماهنگ با صدای موسیقی حرکات آب شکل می گیرد که این هماهنگی نیز به خاطر تکنولوژی های امروزی است. با برنامه نویسی های کامپیوتری می توان این امکان را فراهم آورد تا در کنار نواختن هر نوع آهنگی آب نیز حرکات موزونی را مطابق با آن انجام دهد.

یکی از نمونه های بسیار زیبای آبنمای باغی، آبنمای باغ فین کاشان است. این نوع از فواره ها در کاخ ها و باغ ها مورد استفاده بوده است.

 

آبنمای مدرن