روف گاردن

روح انسان نیز همانند جسم نیاز به عناصر آرامش بخشی دارد. در زندگی شهری با وجود ساختمان های بلند از جنس بتن، سیمان، سنگ و کمبود فضای سبز امکان قرار گرفتن در محیطی آرام تقریبا وجود ندارد. پارک ها و صدای آب از جمله مواردی است که می تواند به انسان آرامش ببخشد اما در شهرهای بزرگ چگونه می توان به این امکانات دسترسی پیدا کرد؟ شاید بتوان گفت بهترین گزینه استفاده از روف گاردن و آبنما در فضای ساختمان است.

روف گاردن چه مزیت هایی دارد؟

روف گاردن

 

بسیاری از ما دارای یک سقف هستیم، اما چند نفر از  ما این سقف را برای هر چیز دیگری در کنار پناهگاه استفاده می کنیم؟ خوشبختانه نسل جدیدی از سازندگان، معماران ، مقامات دولتی و صاحبان املاک، مزایای بسیاری از  روف گاردن ها  و همچنین ویژگی های دیگر آن را کشف می کنند.

 

روف گاردن سبز

 

محوطه پشت بام مناطق شهری منافع بسیاری را برای بخش عمومی، خصوصی، اقتصادی و اجتماعی، و همچنین محیط های محلی و جهانی به ارمغان می آورد. در حالی که همه باغ بام ها عملکرد مشابهی دارند، هر نصب و راه اندازی منحصر به فرد است، بنابراین عملکرد فنی بر اساس منطقه، آب و هوا، ساختمان و نوع سقف سبز و طراحی آن متفاوت خواهد بود.

 

1روف گاردن

مزایا شرح داده شده در زیر می تواند توسط تقریبا تمام روف گاردن ها و طرح های به دست آمده است:

در طول باران سنگین و مداوم، آب های روان می تواند زیرساخت های فاضالب های سطحی را از بین ببرد و به طور بالقوه به زیستگاه های آبی و زیست محیطی آسیب برساند. روف گاردن ها  منابع آب باران را حفظ می کنند و همراه با گیاهان، بخشی از این آب را به جو با عبور از تبخیر و تعرق (تبخیر تعرق) می رسانند.

 

روف گاردن آلاچیق

 

حفظ و تاخیر در جریان حرکت آب های روان  باعث کاهش آسیب در زیرساخت های فاضلاب می شود.روف گاردن ها جریان حرارت را از طریق سقف کاهش می دهد و انرژی کمتر برای خنک سازی یا حرارت دادن می تواند منجر به صرفه جویی در هزینه های قابل توجهی شود. در تحقیقات نشان داده شده که انواع سایه بان سطح خارجی پوشش ساختمان موثر تر از عایق داخلی عمل می کند. بام سبز در تابستان، ساختمان را از گرمای مستقیم خورشید محافظت می کند. در زمستان،  روف گاردن موجب کاهش تلفات گرما از طریق افزودن عایق بر روی سقف می شود. صرفه جویی در انرژی به کاهش گازهای گلخانه ای   کمک می کند.

روف گاردن

2روف گاردن

نیاز کم به خدمات بهداشتی منجر به صرفه جویی در هزینه های اجتماعی می شود.

3روف گاردن

 

با بهبود بهره وری انرژی ما می توانیم بهتر با تغییرات آب و هوا آماده و سازگار شویم. فرصتی برای جمع آوری و کمپوست  و بازیافت می باشد. مناسب برای کاهش اتلاف منابع آب . مناسب به منظور کاهش حجم از استخر مدیریت فاضلاب های سطحی و یا مخزن، و در نتیجه صرفه جویی در هزینه.  مناسب  برای کمک هزینه های مربوط به بهره وری انرژی.

باغ بام نما

 

در هنگام پیاده سازی بام سبز باید موارد زیر را در نظر گرفت

  1. تحمل وزن سازه تا چه میزانی است و در صورت لزوم باید سازه تقویت شود چرا که در وزن هر متر مربع از بام سبز تقریبا وزنی معدل 50 کیلوگرم دارد.
  2. جهت وزش باد . بام سبز و دیوار های سبز در برابر طوفان صدمه کمتری می بینند.
  3. شیب بام جهت جلوگیری از فرسایش خاک باید بین 1 تا 30 درجه باشد.
  4. جهت شمالی یا جنوبی بودن ساختمان نیز باید مورد توجه قرار گیرد چرا که نور و گرما در قسمت های سایه متفاوت است.

بام سبز زیبا

ساخت بام باغ یا بام سبز شامل سه قسمت است

  1. بام یا تراس یا قسمتی که فضای سبز بر روی آن پیاده می شود.
  2. عایق رطوبتی که لایه بام را از خاک و گیاهان جدا می کند.
  3. خاک مناسب و غنی جهت کاشت گیاهان و سیستمی جهت آبیاری گیاهان.

باغ بام ها

مراحل ساخت بام سبز

در ساخت بام باغ در ابتدا باید بام توسط لایه محافظی پوشانده شود تا از نفوذ آب محافظت کند سپس لایه زهکشی بر روی آن قرار می گیرد که خود شامل سه قسمت است:

  • لایه صافی جهت دریافت دریافت رطوبت و جلوگیری از گندیدگی ریشه گیاهان.
  • لایه ای که مانع از فشار و آسیب ریشه ها بر بام شود.
  • صفحه زهکشی

لایه ای که در مرحله بعد از لایه  زهکشی قرار می گیرد خاک است که محیط لازم جهت کشت پوشش گیاهی را فراهم کند.

 

روف گاردن بام

 

فاکتورهای موثر در انتخاب نوع پوشش گیاهی در باغ بام

• میزان نور خورشید در محل کاشت
• نوع و ضخامت خاک استفاده شده در محل
• نوع و جهت رویش ریشه گیاهان
• مقاوت در برابر تغییرات دمایی
• تاثیر گیاهان در کنار یکدیگر
• عملکرد در برابر حشرات
• ترکیب رنگی گیاهان در کنار یکدیگر
• عملکرد در برابر انعکاس نور
• سیستم آبیاری در بام
• نوع کود مورد استفاده
• و ……..

با توجه به نکات بالا می توان گیاهان مناسب با محل خود را انتخاب کرد که حداقل نیاز به نگهداری را داشته باشند.

بام سبز

 

تاثیرات باغ بام بر ساختمان

استفاده از بام سبز بر کاهش دمای محیط تاثیر مثبتی دارد. با ایجاد فضای سبز بر بام می توانید آلودگی هوای محیط اطراف را کاهش دهید و به دلیل شاخ و برگ گیاهان و درختان از تابش مستقیم نور خورشید بر بام جلوگیری میکند و باعث خنک شدن ساختمان می شود. لایه به وجود آمده بر روی بام، ظرفیت گرمایی بام را افزایش داده و در تاستان مانع از ورود گرما به داخل ساختمان شده و زمستان نیز از خارج شدن گرمای ساختمان جلوگیری می کند. که نقش بالایی در کاهش مصرف انرژی در کلان شهرها دارد. همچنین باعث کاهش آلودگی صوتی در ساختمان ها می شود.

به طور کلی می توان گفت بام سبز مانند یک لایه عایق بر روی بام عمل می کند.
روف گاردن گل

بام های سبز به سه دسته تقسیم می شوند

بام سبز متراکم

این نوع از بام سبز ها معمولا برای مکان های عمومی استفاده می شوند و مانند فضای سبز بر روی زمین ساخته می شود. این نوع بام سبز ها دارای انواع درخت، درختچه، بوته، آلاچیق، آبنما و محیط کشتی با عمق 150-400 میلی متر وزن بالایی را به سازه وارد می کنند و قبل از احداث آن باید به تحمل وزن سازه دقت کرد و در صورت نیاز آن را تقویت کرد.این نوع از روف گاردن ها نیاز به تعمیر و مراقبت بیشتری نسبت به انواع دیگر بام های سبز دارند و نیز هزینه بیشتری برای احداث آن لازم است.

 

مزایای بام سبز

 

بام سبز گسترده

در این نوع از بام ها به دلیل عمق کشت بین 60ـ200 میلی متر و محدودیت در گسترش ریشه، گیاهان کاشته شده در آن به گیاهان علفی و چمن محدود می شود.این نوع از روف گاردن ها نیاز به رسیدگی چندانی نداشته و وزن کمتری را به سازه وارد می کند و آبیاری آن نسبت به نوع آب و هوا ناچیز است و برای بام های بزرگ مناسب است.

 

روف گاردن آلاچیق

بام سبز نیمه متراکم

این نوع از بام سبزها بین بام های متراکم و بام های گسترده قرار دارند و مانند بام های متراکم دارای سطح کشت هستن. عمق سطح کشت این بام ها بین 120ـ250 میلی متر است.
روف گاردن جدید

چگونگی تاثیر بام باغ ها بر کاهش آلودگی صوتی

یکی دیگر از مشکلات شهرهای بزرگ وجود آلودگی صوتی بالاست. با عایق سازی نمای ساختمان و استفاده از پنجره های دو  جداره می توان تا حد قابل قبولی از ورود صدا جلوگیری کرد اما سقف ساختمان نیز می تواند در کاهش آن موثر باشد. باغ بام ها یکی از عواملی است که بر این موضوع تاثیر دارد. البته کاهش صدا در بین باغ بام های متراکم با باغ های گسترده که از سطح خاک کمتری برخوردارند متفاوت است و این عامل بستگی به عمق خاک دارد هرچه عمق خاک بیشتر باشد نفوذ صدا کمتر است.
روف گاردن چیست

تاثیر باغ بام ها بر کاهش دی اکسید کربن

به دلیل افزایش استفاده از سوخت های فسیلی و اثرات گازهای گلخانه ای دمای زمین در حال افزایش است. با سوزاندن سوخت های فسیلی دی اکسید کربن را به هوا وارد کرده. یکی از اثرات دی اکسید کربن جلوگیری از ورود هوای گرم به سطح بالاتر است. گیاهان با انجام عمل فوتوسنتز و جذب کربن می توانند در کاهش دما از این طریق موثر باشند وهمچنین باغ بام ها با جلوگیری از ورود هوای گرم ساختمان ها به محیط بیرون از گرمای زمین جلوگیری می کنند.

 

مراحل ساخت روف گاردن